Chaloupka

Chaloupka – Kostelní Vydří

Jsme tu pro děti ve věku pět až sedm let již od roku 2001.
Náš tábor má tedy dlouholetou tradici. Skoro od začátku táborové historie spolupracujeme s karmelitány z Kostelního Vydří, kteří nám každoročně poskytují prostory malebné chaloupky pod Klášterem.
Je zde perfektní zázemí pro děti, ale i pro kuchaře a vedoucí. Na půdě je situovaná tzv. spací místnost. Nespíme tedy ve stanech, ale hezky pod střechou na pohodlných matračkách. V přízemí se nachází velká jídelna, kuchyně, koupelna a malý kumbálek, který slouží hlavně jako zázemí pro vedoucí.

Na táboře je po celou dobu přítomen zdravotník zotavovacích akcí a hlavní vedoucí, který dohlíží na chod a na program tábora. Pro všechny organizátory není Chaloupka jen obyčejný tábor či brigáda. Pracujeme jako dobrovolníci a Chaloupka se stala naší srdcovou životní záležitostí. Proto je i cena našeho tábora nižší než většina jiných.

 

Na zahrádce před chaloupku si hrajeme ze všeho nejvíce. U ohniště opékáme buřty a zpíváme písně. Na vždy krásně posekaném trávníku hrajeme různorodé hry od honiček po vodní bitky. Rádi přes celý pobyt s dětmi tvoříme různé kostýmy, kulisy, zkrátka vše, co nám pomůže ve vybrané táborové hře.

Vždy nás provází jedno téma celou chaloupkou. Téma je každý rok jiné, a hlavně je pro děti vždy velkým překvapením. K jeho odtajnění dochází vždy až na chaloupce v prvním dni.
Plníme různé úkoly, přemůžeme nepřítele, zachráníme svět, vydáme se do vesmíru, uděláme cokoliv, abychom na konci tábora mohli najít sladkou odměnu a malé dárečky. Také si je vždy děti za odvedenou práci, naučené písně a s úsměvem odehrané hry a soutěže zaslouží.
Naší filozofií není počítání bodů a vyhlášení toho nejlepšího na konci tábora, ale spíše kolektivní úspěch a radost ze zvládnutého úkolu. Pán Bůh nás doprovází celým týdnem. Naší dlouholetou tradicí, je dětem přibližovat i život Ježíše Krista a další biblické příběhy s ním spojené. Chodíme pravidelně navštěvovat mši svatou v klášteře nebo se alespoň do kostela podívat a poznat, co se v něm nachází. Každý den po obědě děti poslouchají biblické příběhy, které jim vyprávíme a které jsou provázány krásnými písněmi a různým tvořením. Také se nezapomínáme modlit a svěřovat se Bohu se všemi našimi radostmi i starostmi.

Program dne

Ráno začínáme protažením těla a zábavnou rozcvičkou. Rozcvička je většinou doprovázena hrou či tancem.
Poté následuje snídaně a ranní hygiena. Každý den má jeden tým službu a pomáhá paní kuchařce při úklidu nádobí a jídelny. Když máme vše uklizené, může začít program. Děti jsou v nástupu připraveny si vyslechnou úkol dne. Ještě předním však musí proběhnou pokřiky, hymna a krátká ranní modlitbička.
Ranní rituál je u konce a může začít ta pravá celotáborová hra. Hrajeme a soutěžíme na zahrádce, loukách, v lesích, hrajeme šipkované, různé strategické, štafetové i běhací hry. Když je velké teplo, napustíme si bazének a program doprovází i hry vodní. Dbáme na pitný režim a každé dopoledne i odpoledne mají děti svačinku.
Po náročném dopoledni vždy máme všichni hlad jak vlk, a tak se těšíme na polévku a dobrý oběd.
Jelikož jsou některé děti ještě zvyklé po obědě spinkat, jdeme si po obědě odpočinout a spánek těm, co ho potřebují, umožnit. Ostatní děti si po vyslechnutí pohádky mohou hrát klidové aktivity ve formě společenských her. Poté následuje témátko.
Odpoledne je v plném proudu a my už jsme zase venku a tvoříme, maluje zpíváme a opět hrajeme různorodé hry v přírodě.
Aby toho věčného organizování nebylo moc, mají na sklonku odpoledne děti prostor pro svou vlastní hru, osobní volno. Následuje teplá večeře, protože už máme zase velký hlad. Po večeři večerní hygiena, případně rychlá sprcha, a hurá na kutě.
Před spánkem nás však ještě čeká večerní nástup, zpívání hymny a písnička na dobrou noc. Nesmíme zapomenou na pohádku, bez ní by se špatně spinkalo. Tak, a teď už opravdu dobrou noc.

Jsme vděční za to, že nám rodiče po dlouhá léta svěřují své děti do péče po dobu tábora.

Každému dítěti se individuálně věnujeme a všímáme si jeho potřeb. Naším cílem je, aby se k nám děti s radostí vracely do té doby, než vyrostou a budou jezdit na větší a delší tábory.